ВИКОРИСТАННЯ ВАПНЯНОГО ПИЛУ (ВАПНА КАРБОНАТНОГО) В РИБНОМУ ГОСПОДАРСТВІ

Важливим методом для підвищення рибопродуктивності ставків є їх вапнування.

Вапно застосовується в ставкових господарствах для зниження кислотності води та знищення закисних  сполук заліза, сприяє розвитку корисних бактерій і переходу нерозчинних фосфорних, калійних, кремнієвих та інших сполук в легкозасвоювані, розчинні; покращує структуру ґрунту, ліквідовує отруйну дію сполук натрію і магнію. Солі кальцію, що містяться в вапні, потрібні для побудови тканин рослин і тварин.

В залежності від того, яку основну мету переслідують при вапнуванні, його вносять у вигляді негашеного (СаО), гашеного (Са(ОН)2) або розмеленого вапняку (СаС03). Негашене вапно (СаО), яке називають ще паленим, служить гарним дезинфікуючим засобом. Його використовують при боротьбі з дрібною рибою і різними інфекційними і інвазійними захворюваннями риб. Для поліпшення якості ґрунту або при нестачі кальцію в ставках однаково добрі результати дають всі три види вапна.

Отже, вапно застосовується в ставках для різних цілей і в кінцевому рахунку призводить до підвищення рибопродуктивності.

Кількість внесеного вапна залежить від цілей вапнування, стану ставків, характеру ґрунту і т. д.

Рибоводні ставки, зазвичай, вапнують восени та в період «цвітіння» води, після спуску, або навесні, до залиття. Якщо навесні ставки вапнують негашеним вапном, то це роблять за 2-3 тижні до їх залиття, щоб вапно повністю погасилося  до моменту посадки риби. Негашене вапно і розмелений вапняк вносять, безпосередньо, перед залиттям  ставків. У деяких випадках вапнують і по воді, причому вносять як дрібномолоте вапно, так і вапняне молоко. Дуже велике значення має ступінь подрібнення вапна: чим дрібніше воно розмолоте, тим краще його дія.

В осушені ставки вапно вносять вручну, розкидаючи його по дну рівним шаром, або за допомогою спеціальних пристосувань; по воді-за допомогою пристроїв, що встановлюються на човнах або буксируються ними.