МОДИФІКАЦІЯ І СТАБІЛІЗАЦІЯ ҐРУНТУ

Вапно може бути використане для обробки ґрунту з метою підвищення його придатності і несучих характеристик в ряді ситуацій. Негашене вапно часто використовується, щоб висушити мокрі ґрунти на будівельних майданчиках і в інших місцях, скоротивши простій і забезпечивши поліпшення робочої поверхні. Використання вапна може істотно підвищити стійкість, герметичність і несучу здатність земляного полотна, істотно поліпшити його інженерно-геологічні властивості. Існують дві форми поліпшення: зміна і стабілізація. Найбільш значиме поліпшення досягається в глинистих ґрунтах із середньою і високою пластичністю. Модифікація обумовлена ​​тим, що гашене вапно вступає в реакцію з поверхнею глинистих мінералів у високому середовищі pH, яке має вапняне молоко. У цьому середовищі мінералогія поверхні глин змінюється. Результатом є зменшення пластичності, зниження водоутримуючої здатності (сушка), зменшення хвилястості, поліпшується стабільність і з’являється можливість будувати міцні робочі платформи.

Стабілізація відбувається, коли необхідна кількість вапна додається до реактивного ґрунту. Стабілізація відрізняється від модифікації тим, що значний рівень тривалої міцності виходить завдяки тривалій пуццолановій реакції (хімічна взаємодія порошкоподібних силікатних і алюмосилікатних речовин з гідроксидом кальцію або вапном в присутності вологи). Ця реакція може початися швидко і впливає на здійснення модифікації. Проте повний термін реакції може тривати протягом дуже довгого періоду, навіть через багато років до того моменту, поки присутня достатня кількість вапна і залишається високий рівень pH (вище 10). В результаті довгострокової пуццоланової реакції деякі ґрунти можуть стати дуже міцними при обробці вапном. Ключ до пуццоланової реактивності і стабілізації реактивних ґрунтів лежить в хорошому підборі складу суміші.

Результатами стабілізації можуть бути дуже істотні збільшення значення модуля стійкості (в 10 раз або більше в більшості випадків), суттєве підвищення міцності на зрушення (в 20 разів і більше в деяких випадках), триває наростання міцності з часом, навіть після періодів пошкоджень внаслідок дії навколишнього середовища або навантажень («самозалічування» тріщин) і тривалий термін служби протягом десятиліть експлуатації навіть в суворих умовах навколишнього середовища.